SIKÇA SORULAN SORULAR

Size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz sorular aşağıdaki gibidir.

532 414 84 11 ya da 212 274 99 60’dan şirket merkeziyle irtibat kurunuz. Ya da info@ortakdolap.com adresinden e-posta yolu ile bize ulaşabilirsiniz.

Ortakdolap.com görselleri ve içeriği Diyalog Tekstil San. Tic. Ltd.Sti.’ne aittir. Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz.

info@ortakdolap.com'a firmanızı tanıtan ve kontak bilgilerinizi içeren bir e-posta gönderiniz.

Genel ahlak ve adap kurallarına aykırı, aşağılayıcı, hakaret ve suç unsuru taşıyan e-postalar işleme konulmadan doğrudan Cumhuriyet Başsavcılığına aktarılacak olup, bundan doğacak sorumlulukta, e-mail iletiminde bulunan kişinin adresi dikkate alınacaktır. Adres gizlenmiş ise "IP" adresleri aracılığı ile yasal yola başvurulacaktır.

Ortak Dolap, 18 yaş üzeri herkesin az ve temiz  kullanılmış eşyalarını, güvenli bir ortamda alıp satabildiği online bir mecradır. Ortak Dolap olarak sizlere kolayca ve güvenle alım/satım yapabileceğiniz bir platform tasarladık. Tüm üyelerimize sitemiz üzerinden yapılan tüm alışverişlerine ödeme güvencesi tarafımızdan sağlanmaktadır. Saygı ve güven önceliğimizdir.

İzlemeniz gereken yol işte bu kadar kolay;

  • Ortak Dolap hesabınızı oluşturun.
  • Ürünlerinizin fotoğraflarını ve detaylarını tek bir form üzerinde kolaylıkla yükleyin.
  • Diğer üyelerimizin dolaplarını karıştırmaya başlayın.
  • Facebook ve Twitter paylaşım çubukları üzerinden arkadaşlarınızı Ortak Dolap’dan haberdar edip daha fazla kişinin Ortak Dolap üzerinde yer almasını sağlayarak alışveriş şansınızı artırın.

‘Hemen Sat’ menüsünden satmak istediğiniz ürünleriniz için birer ilan oluşturabilirsiniz. Ürününüzün fotoğraflarını form üzerindeki diğer bilgilerle eksiksiz paylaşın. Bundan sonra ilanınız ortakdolap.com sistem onayına düşecek ve en kısa sürede yayına alınacaktır. İlanınız yayına alınıncaya kadar ya da alındıktan sonra ''dolabım'' bölümünde ilanınızın içine girerek değişiklik yapabilirsiniz. ‘Ürününüz satıldı!’ emailini aldıktan sonra alıcı bilgilerine Sattıklarım menüsünden ulaşabilirsiniz. Ürünün satıldığı tarihten en geç 3 gün içinde olacak şekilde kargoya verin ve kargo takip numarasını yine Sattıklarım kısmına bildirin. Ürününüz alıcı tarafından alınıp, kontrol edildikten ve onaylandıktan 1 gün sonra satış kazancınız hesabınıza geçirilir.

Ortakdolap.com’da hiçbir ürünü dokunmadan satın almazsınız. Bu şu demek; Alıcı ürünü/ürünleri seçer, kredi kartı bilgilerini girerek ödemeyi yapar. Yapılan ödeme ortakdolap.com havuz hesabında ilgili işlem numarası ile bloke edilir. Satıcıya ödemenin yapıldığı ve blokede olduğu bilgisi verilir, Satıcı ürünü ödemeyi takip eden 3 işgünü içinde Alıcıya gönderir. Satıcı ürünü gönderdikten sonra kargo numarasını “Sattıklarım” sayfasından sisteme girer.  Alıcı ürünü teslim aldığında ''Aldıklarım'' sayfasından onaylar. Ürün bedeli alıcının onayı ile Ortakdolap.com hizmet bedeli kesildikten sonra satıcının banka hesabına aktarılır. Yani Satıcı, ürünü kargolamadan önce tahsilatını garanti altına almış olurken, Alıcı ise, parayı ödemeden önce ürünü inceleme fırsatını bulur.

Ortak Dolap hizmet bedeli altında aldığımız komisyon oranı açık ve nettir. Bunun yanı sıra ürünlerinizi dolabınızda sergilemeniz ücretsizken, kredi kartı işlem ücretleri, para transferi kesintileri gibi gizli ücretler yoktur. Her gerçekleşen satış işlemi içinde Ortak Dolap kazancınızın %20sine ortak olurken ürün satış fiyatının %80ni ürününüz alıcıya teslim edilip, alıcı onayı alındıktan 1 gün sonra hesabınıza aktarılır. Yani 100 Tl’lık bir ürünün satışında SATICI'ya 80 Tl ödenir. Sadece iadelerde ve iptallerde 0,45 TL masraf kesilir. Vakti Olmayanlar Dolabı'nda ve Sosyal Sorumluluk olan dolaplarda komisyon oranımız değişmektedir.

Bunun için  Satıcıya Soru Sor’u kullanabilirsiniz. Satıcı ürünün fiyatını düşürmeyi kabul ederse, ‘Dolabım’ sayfasında ilgili ürünün içine girerek ’'Ürünü sadece belirleyeceğim kullanıcı satın alabilir’’ ibaresinin yanına tıklamalı ve açılan kutucuğa alıcının kullanıcı adını girmelidir. Bu şekilde ‘Özel satış’ statütüsündeki ürünü, satıcı istediği fiyattan sadece kendi belirlediği kullanıcının almasını sağlayabilir.

Ödemenizi takip eden 3 iş günü içinde satıcının ürünü kargolaması gerekmektedir. Bu süre sonunda, satıcı ürünü hala kargolamadıysa, ‘ortakdolap.com’ tarafından satıcıya kargo hatırlatma uyarısı gönderilir. Satıcı, ürünü uyarıdan sonra 24 saat içinde hala kargolamadıysa, "Aldıklarım" sayfanızda "Satışı iptal et"linki çıkar. Bu link üzerinden satışı iptal edebilirsiniz. Bunun sonucunda blokeye alınmış olan ürün bedeli kredi kartınıza 0,45 TL masraf düşüldükten sonra iade edilir

Ürün henüz kargolanmadı ise işlemi ''Satıcı'' iptal edebilir. Bunun için satıcıya işlemi iptal etmek istediğinizi iletebilirsiniz. Satıcı mesajınızı aldığında işlemi ''Sattıklarım'' sayfasından iptal edecek ve ürün bedeli 0,45 TL masraf düşüldükten sonra kartınıza iade edilecektir. 

Kargo bilgilerini, "Sattıklarım" sayfanıza girmenizi takip eden 3 iş günü içinde, alıcının ürüne onay vermesi gerekir. Bu süre içinde alıcı onay vermezse alıcıya ''ortakdolap.com'' tarafından ''onay hatırlat'' linki gönderilir ve ürüne onay vermesi için son 24 saat hakkı tanınır. Bu süre sonunda da alıcı onay vermezse, ''ortakdolap.com'' tarafından ürüne onay verilir ve onayı takip eden ilk işgünü tarafınıza ödeme gerçekleşir.

Sisteme kargo bilgisi gireceğiniz için, ürünün teslim alınıp alınmadığı kontrol edilebilir. Kargo bilgileriyle ürünün alıcı tarafından teslim alındığı tespit edildikten sonra, ürüne ''ortakdolap.com'' tarafından onay verilir

Alıcı ürünü iade etmek istediğini ve sorunun ne olduğunu öncelikle satıcıya bildirmelidir. Satıcı da kendisine ulaşıp yaşadığı sorunun giderilmesi için yardımcı olmalıdır. Ancak Alıcı, her durumda, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik gereğince, cayma hakkını kullanarak ürünü iade edebilir. Bu noktada Ortak Dolap'ın herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Site dışından yani ödemenin tamamının Ortak Dolap üzerinden geçmediği her türlü durumda yapılan satışlar Ortak Dolap Güvencesi kapsamında değildir. Böyle durumlarda sıkça yaşanan problemlerden (dolandırıcılık, ürünün yollanmaması, eksik/hatalı/yanlış yollanması gibi) Ortak Dolap hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz. Site dışından yapılan işlemlerin her iki tarafında zararına sonuçlanabileceği konusunda sizleri uyarmak görevimizdir. Bu veya buna benzer bir teklifle karşılaştığınızda bizimle destek@ortakdolap.com adresinden irtibata geçmenizi önemle rica ederiz

SATICI'nın kargo takip numarasını sisteme girdiği andan itibaren 3 işgünü içinde ALICI işleme onay vermeli ya da iade sürecini başlatmalıdır. ALICI 3 işgünü içinde onay/iade seçeneklerinden birini seçmezse kendisine son 24 saat uyarısı yapılır. Bu sürenin sonunda alıcı herhangi bir işlem yapmazsa sistem otomatik olarak işlemi onaylar. Eğer alıcı ürünü iade etmek isterse öncelikle, geldiği şekli ile ürünü hemen kargoya vererek satıcıya geri göndermelidir. (İlgili mevzuat gereğince alıcının cayma hakkını kullanması halinde, ürün iadelerinde iade kargo ücreti satıcılara aittir) Daha sonra Aldıklarım sayfasında ilgili ürünün içine girmeli, ‘iade et’ butonunu tıkladıktan sonra **‘iade kargo takip numarasını’** yazmalıdır. Daha sonra iade sürecini başlatabilir. İade kargo takip numarası girilmeden iade süreci başlatılamaz. Alıcı iade kargo takip numarasını girdikten sonra3 iş günü içinde satıcı, Sattıklarım sayfasından ürünü iade aldığına dair onay vermesi gerekmektedir. Satıcı 3 işgünü içinde onay vermezse sistem tarafından son 24 saat uyarısı gönderilir. Satıcı bu süreçte de onay vermezse sistem otomatik olarak işlemi onaylar. Onay sürecinden sonra blokede bekleyen tutar 0,45 Tl masraf düşüldükten sonra alıcının kredi kartına iade edilir. 

Böyle bir durumda alıcının yapması gereken ilk şey 3 günlük iade süreciniz dolmadan Ortak Dolap Destek yetkilileriyle irtibata geçmek olmalıdır. İrtibata geçtikten hemen sonra ürünü karşı ödemeli olarak Ortak Dolap adresine göndermeniz istenecektir. Ekibimiz ürünün, satıcının yüklemiş olduğu fotoğraflar ve beyanlarını göz önünde bulundurarak, taklit olduğunu teyit ettikten sonra , alıcının iadesi kesintisiz bir şekilde yapılır. Ortak Dolap bu noktada satıcıya taklit ürününü teslim etmekle yükümlü değildir.  Satıcının üyeliğine süresiz olarak son verilir

Taklit ürün yasal bir suçtur. Ortak Dolap markaların ‘sahte’, ‘replika’, ‘çakma’, ‘taklit’ ürünlerinin satışından sorumlu değildir. Bu şekilde beyan edilen ürünler yayınlanmaz. Alıcı eğer ürünün orjinal olmadığı beyan edildiği halde ürünü satın almışsa, bu alışverişi hiç bir şekilde Ortak Dolap güvence kapsamı dahilinde değerlendirilemez. 

Ürün satın almadan önce, ürün sayfasında kargo ücretini kimin ödeyeceğine ve ürünün hangi şehirden satıldığına dikkat etmelisiniz. Satıcının ürün açıklama kısmında ürünün ölçülerini veya ağırlığını girmiş olması gerekmektedir. Eğer girmemişse satıcaya mesaj atarak bu bilgileri temin edebilirsiniz. Aynı satıcıdan birden fazla ürün almayı düşünüyorsanız, satıcıyla irtibata geçerek ürünlerin toplu olarak gönderilmesini sağlamalısınız, böylece daha az kargo ücreti ödersiniz. Kargo bedelinizin ne kadar tutacağını kargo şirketlerinin web sitelerinde yer alan linklerinden kolayca hesaplayabilirsiniz. Hesaplamayı yaparken alıcı ve satıcının bulunduğu şehirler ve ürün ölçülerini doğru girdiğinizden emin olunuz. Ortakdolap.com en uygun kargo şirketi olan PTT Kargoyu tavsiye etmektedir. Ürünü elden teslim almak isterseniz elden teslim prosedürümüzü öğrenmek için destek@ortakdolap.com a mail atabilirsiniz.

Ürünler direkt satıcılar tarafından size gönderildiği için farklı satıcılardan aldığınız ürünler size ayrı kargolar olarak gelecektir.

Bu süre ürünün size hangi şehirden kargolandığı ve sizin hangi şehirde bulunduğunuza bağlı olarak değişmekle beraber ortalama teslim süresi kargonun gönderildiği tarihten itibaren 1-3 iş günüdür.

Satın almış olduğunuz ürün siparişinizin gerçekleştiği günü takiben 3 gün içerisinde kargoya verilmelidir. Ancak bazen satıcıların özel durumlarından ötürü bu süre uzayabilir. Kargonuz gecikmeye girdiği günden itibaren, destek ekibimiz satıcısıyla irtibata geçerek günlük olarak takibini yapar. 10 günü geçen gecikmelerde siparişiniz iptal edilir. Erişilemeyen veya haksız bir sebepten ötürü kargolama yapmayan satıcıların dolapları kapatılır

Ürünü teslim almadan önce kargo kutusunun veya paketinin hasarlı olup olmadığını lütfen kontrol edin. Kutuda herhangi bir hasar varsa kargoyu teslim almadan ve herhangi bir belgeyi imzalamadan tutanak tutulması için kargoyu görevliye iade edin. Tutanak tutturmadan hasarlı kargoyu teslim aldığınızda, üründe tespit edebileceğiniz kusurların hangi aşamada meydana geldiği tespit edilemeyecektir.

Elden teslim almak ya da vermek istiyorsanız bizimle destek@ortakdolap.com üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

Şifrenizi unuttuğunuzda, şifremi unuttum linkinden, kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girdiğinizde şifrenizi değiştirmeniz için gereken link e-posta adresinize gönderilecektir. 

Ortakdolap.com’da tüzel kişilik adı altında satış yapmayı planlıyorsanız, üye olurken ''Kurumsal Üyelik'' seçeneğini tıklamalısınız. Ürün eklemeden önce ''Hesabım/Bilgilerim'' sayfanızda bulunan; fatura, vergi dairesi, vergi numarası gibi bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bilgilerinizi tamamladıktan sonra, ödeyeceğiniz satış komisyonları için ''ortakdolap.com'' tarafından firmanız adına fatura düzenlenecek ve adresinize gönderilecektir.

İlanların yayınlama süresi ile ilgili herhangi bir zaman kısıtı bulunmamaktadır. Ancak '30 Günlük' süre zarfında sisteme giriş yapmayan satıcılara ürün aktivasyon maili gönderilir; bu mailden sonra ''30 Günlük'' içinde yine sisteme giriş yapmazlarsa ilanlar sistem tarafından yayından kaldırılır ve kendilerine yayından kaldırıldığına dair bir e-posta gönderilir. Satıcılar ürünü aktive etmek isterlerse  ''dolabım'' sayfasından , ilgili ürünün yanında yer alan ''yayına al'' butonunu tıklamaları yeterli olacaktır. 

Satış yapan üyelerin profillerinin yanında bugüne kadar başarı ile tamamladıkları toplam satış adedi bulunur. Bu işlemlere hiç yorum ve puan verilmemiş olsa dahi, çok sayıda işlem yapmış bir üyenin satış konusunda genel kurallara uygun davrandığı söylenebilir. Puanlama 1 yıldızdan 5 yıldıza kadar verilen bir aralıkta yapılacaktır. 1 yıldız en düşük seviyeyi temsil ederken 5 yıldız sorulara çabuk geri dönüş, hızlı gönderim, ürünün eksiksiz, hızlı ve tarif edildiği şekilde gönderilmesi gibi tüm unsurların en iyi şekilde yerine getirildiğini gösterir.

Ortakdolap.com, 18 yaş üzeri herkesin güvenli bir ortamda az ve temiz kullanılmış eşyalarını alıp sattıkları bir platformdur. Bu platformda üyelerin işlemlerini vaad ettikleri şekilde tamamlaması sistemin sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır. Sizin bir satıcı ile ilgili yaşadığınız deneyiminiz diğer alıcılara yol gösterecek; vereceğiniz puan ve yorumlar, o kullanıcının profilini oluşturacak ve tüm kullanıcılar tarafından görüntülenecektir

Puan verme kriterleri;  Ürünün açıklamalarda anlatıldığı gibi olması, Satıcının sizinle iletişimi, Ürünün zamanında kargoya verilmesi. Yorum yapma kuralları;  Alışveriş yaptığınız kişinin kontrol edemeyeceği konular (kargo şirketi kaynaklı gecikmeler vb.) hakkında değerlendirme yapmamalısınız. Yorumlarınızda karşı tarafı küçük düşüren, kişilik haklarını rencide edici ifadeler kullanmamalısınız.  Yorumlarınız küfür ve hakaret içermemelidir.  Yorumlarınız sadece yorum yaptığınız işlem ve ürünle ilgili olmalıdır. Geçmişte yapılan bir işlemle ilgili başka bir işleme yorum yapmamalısınız.  Kişinin kimlik bilgilerini(telefon, adres,eposta) ifşa eden yorumlar yapmamalısınız.  Satıcılar bu ve benzeri içerikte bir yorum aldıkları zaman ortakdolap.com destek hattına bilgi vermelidir. Bu kriterlerde yapılan yorumlar site yönetimi tarafından yayından kaldırılacaktır.

Bütün dünya da kabul görmüş ve gelişmiş güvenlik önlemleri ile korunan Ortakdolap.com’ dan alışverişinizi güvenle yapabilirsiniz. Ortakdolap.com ‘da Secure Sockets Layer (SSL) güvenlik sertifikaları kullanılmaktadır 3D Secure, internetten güvenle alışveriş yapılabilmesi için Visa ve MasterCard'ın geliştirdiği ek bir kimlik doğrulama sistemidir. Bu sistemle hem kart sahipleri hem de üye iş yerleri internet dolandırıcılıklarına karşı güvence altına alınır. Sistemin, Visa kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına "Verified by Visa", MasterCard kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" denilmektedir.

Ortak Dolap, Paypal ile yoluna devam etme kararı aldı..Paypal ile ilgili öğrenmek istediklerinize https://www.paypal.com/tr/webapps/mpp/what-is-paypal adresinden ulaşabilirsiniz.

Öncelikle bankanızdan kredi kartınızın internet kullanımına açık olup olmadığını öğrenin. Eğer kartınız kullanıma açıksa bankanız günlük işlem sınırlaması uyguluyor olabilir. Bu bilgiyi de göz önünde bulundurun. Kredi kartı limitinizin, yapmak istediğiniz alışveriş için yeterli olup olmadığından emin olun.Kredi kartı bilgilerinizi, eksiksiz ve doğru olarak girdiğinizi kontrol edin.Zaman zaman bankalar arası iletişimde bazı aksaklıklar meydana gelir. Dolayısıyla, kartınızda sorun olmadığını düşünüyorsanız ve, bankanızdan cevap alınamadığı için hata mesajı ile karşılaşırsanız işlemi bir süre sonra kez daha deneyin. Sorun devam ederse destek@ortakdolap.com adresine bilgi verin.

Bütün dünya da kabul görmüş ve gelişmiş güvenlik önlemleri ile korunan Ortakdolap.com’ dan alışverişinizi güvenle yapabilirsiniz. Ortakdolap.com ‘da Secure Sockets Layer (SSL) güvenlik sertifikaları kullanılmaktadır 3D Secure, internetten güvenle alışveriş yapılabilmesi için Visa ve MasterCard'ın geliştirdiği ek bir kimlik doğrulama sistemidir. Bu sistemle hem kart sahipleri hem de üye iş yerleri internet dolandırıcılıklarına karşı güvence altına alınır. Sistemin, Visa kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına "Verified by Visa", MasterCard kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" denilmektedir.

Ortak Dolap, İyzico ile yoluna devam etme kararı aldı..İyzco https://www.iyzico.com/hakkimizda ile ilgili öğrenmek istediklerinize adresinden ulaşabilirsiniz.

SATICI'nın kargo takip numarasını sisteme girdiği andan itibaren 3 işgünü içinde ALICI işleme onay vermeli ya da iade sürecini başlatmalıdır. ALICI 3 işgünü içinde onay/iade seçeneklerinden birini seçmezse kendisine son 24 saat uyarısı yapılır. Bu sürenin sonunda alıcı herhangi bir işlem yapmazsa sistem otomatik olarak işlemi onaylar. Eğer alıcı ürünü iade etmek isterse öncelikle, geldiği şekli ile ürünü hemen kargoya vererek satıcıya geri göndermelidir. (İlgili mevzuat gereğince alıcının cayma hakkını kullanması halinde, ürün iadelerinde iade kargo ücreti satıcılara aittir) Daha sonra info@ortakdolap.com adresine iade/iptal sebebinizi mail atarak süreç başlatılır.İptal/İade işlemi onay sürecinden sonra blokede bekleyen tutar İyzico masrafı satış bedelinin %2,5+0,25 TL düşüldükten sonra alıcının İban hesabına iade edilir.